Metal Enclosed Hücre

blank36 kV’ a kadar sekonder dağıtım sistemlerinde, kompakt köşk tipi trafo binalarında ve endüstriyel tesislerde, dahili mekanlarda kullanım amacı ile tasarlanmış orta gerilim şalt cihazlarıdır. Bir şalt merkezinde gerekli olabilecek tüm fonksiyonel birimler yan yana kolaylıkla tesis edilebilmektedir. Fabrikada üretimi tamamlanmış ve tüm rutin tip testleri yapılmış hücreler güvenle kullanılarak çok kısa sürede pratik bir şekilde devreye alınabilmektedir.

Ayırma ve kesme işlemleri SF6 gaz ortamında gerçekleştirilmekte olup baralar hava yalıtımlıdır. Bu sayede güvenli bir ayırma ve kesme işlemi sağlanarak ölçüler minimum düzeye çekilmiştir.  modüler hücreler kompakt boyutları ile köşk tipi trafo merkezlerinde rahatlıkla ve güvenle kullanılmaktadır.

Modüler hücreler 4 ana bölümden oluşur. Bölmeler birbirinden metal gövde ile ayrılmıştır;

1.Kablo bağlantı ve anahtarlama bölümü
2.Bara bölümü
3.İşletme mekanizması bölümü
4.Alçak gerilim bölümü

KABLO BAĞLANTI VE ANAHTARLAMA BÖLÜMÜ

Şebeke kabloları topraklama ayırıcısının altında bulunan bağlantı terminaline bağlanır. Bu bölümde anahtarlama elemanı olarak hücre tipine göre yük ayırıcısı, ayırıcı, devre kesicisi ve topraklama ayırıcısı bulunur. Sigortalı yük ayırıcısı birleşiğinde OG sigortalar ve vurucu pim iletim mekanizması bulunur.

Yük ayırıcısı veya ayırıcı epoksi reçine gövde içerisinde, bara bölümünden ve kablo bağlantı bölümünden sac bölme ile tamamen ayrılmıştır. Bu bölüme 240 mm ’ye kadar tek damarlı kablolar kolaylıkla bağlanabilir.
Kabloların hücrede dik durabilmesi için kablo girişlerinde rakor ve kelepçeler bulunmaktadır. Bu bölüme erişmek için topraklama ayırıcısının kapalı olması gerekmektedir.

 

BARA BÖLÜMÜ

Modüler hücreler yan yana tesis edildiklerinde hücreler arası bara bağlantısı uygun kesitlerde 3 adet bara ile yapılmaktadır. Bara bölümüne erişim hücre üst kapağından sağlanmaktadır.

İŞLETME MEKANİZMASI BÖLÜMÜ

Bu bölümde yük ayırıcısı, ayırıcı, kesici, ve topraklama ayırıcılarının tahrik mekanizma elemanları bulunur. Opsiyonel olarak bu bölüme Ayırıcı Yay Kurma Motoru ve hat başı durumuna göre Toprak Ayırıcısı Emniyet mekanizması monte edilebilir.

AG PANO BÖLÜMÜ

Bu bölümde terminal blokları, AG sigortalar, termostat, ölçü aletleri ve koruma röleleri bulunur. Hücre enerjili (baralar ve kablo) iken AG panoda işlem yapılabilir.

Temel Kilitleme Sistemleri

Yük ayırıcısı, sadece hücre kapısı kapalı olduğunda ve topraklama ayırıcısı açık olduğunda kapatılabilir.
Topraklama ayırıcısı, yük ayırıcısı açık olduğunda kapatılabilir.
Hücre kapısı, topraklama ayırıcısı kapalı durumda iken açılabilir.
Yük ayırıcısı, hücre kapısı açık olduğunda kapatılamaz.
İsteğe bağlı olarak giriş hücresine bağlı kabloda enerji olduğunda toprak kapama kilidi konulabilir. Bu sayede kablo enerjili iken toprağın 3 faz kısa devreye kapanması önlenir.

KESİCİLİ HÜCRELER

  • Ayırıcı ve ayırıcılar (kuplaj hücresinde) sadece kesici açık konumda iken açılabilir.
  • Ayırıcı veya kesici açık konumda kilitlenebilir.
  • Toprak ayırıcısı ancak ayırıcı açık iken kapatılabilir.
  • Hücre kapısı, kesici ve ayırıcı açık iken kapatılamaz.
  • Hücre kapısı ancak: Kesici açık konumda kilitlenmiş ise ayırıcı açık ise ve topraklama ayırıcısı kapatılmış ise açılabilir.

YAPISAL ÖZELLİKLER

HMH serisi hücreler tamamen modüler yapıda fonksiyonellik, görünüm ve emniyet unsurları göz önünde bulundurularak dizayn edilmiştir. Hücre karkasları 2mm sıcak daldırma galvaniz sacdan üretilmekte olup standartların üzerinde kullanılan 275gr/m² galvaniz kalınlığı ile en nemli ortamlarda dahi herhangi bir deformasyona uğramamaktadır.
Hücrelerde kullanılmakta olan tüm epoksi reçine parçalar ( mesnet ve kapasitif izolatörler, yük ayırıcı gövdesi v.b) fabrikamız bünyesindeki epoksi reçine tesisinde üretilmekte ve her bir ürün ana montaj hattına girmeden önce ilgili testlere tabi tutulmaktadır.

STANDART VE OPSİYONEL AKSESUARLAR

Hücrelerde iki farklı tip akım trafosu kullanılmaktadır;

  • Toroid tip akım trafosu
  • Dökme reçine tip akım trafosu

DİJİTAL KORUMA VE KONTROL RÖLELERİ

Hücrelerde çok çeşitli tip koruma , ölçü ve kontrol özelliklerine sahip röleler kullanılmaktadır. Müşteri ve proje gereksinimleri göz önünde bulundurularak seçilen röleler fabrikamızda istenilen set değerleri ile birlikte sevk edilmektedir. Sıklıkla kullanılmakta olan aşırı akım ve toprak koruma fonksiyonlarını sağlayan röleler Ulusoy toroid akım trafosu ile tam uyumlu çalışmakta olup , müşteri talebi doğrultusunda farklı üreticilerin röleleri de hücrelerimizde kullanılabilmektedir.

ARIZA GÖSTERGE DÜZENEĞİ

Çeşitli üreticilerden tedarik edilen ve kumanda panosuna veya beton köşk içerisine monte edilebilen faz ve toprak arızasını gösteren cihazlar hücrelerimiz ile birlikte opsiyonel olarak sunulmaktadır.

ÖLÇÜ ALETLERİ

Hücrelerimizde ampermetre, voltmetre, sayaç, enerji analizörü gibi ölçü aletlerinin seçimi yine müşteri ve proje gereksinimleri doğrultusunda yapılmaktadır.

OG SİGORTALAR

Hücrelerimizde trafo gücüne göre seçimi yapılan yüksek kesme kapasiteli OG sigortalar kullanılmaktadır.

UZAKTAN KUMANDA

Hücrelerde standart olarak sunulan uzaktan kumanda ile hücre üzerindeki operasyonu 5 metreye kadar uzaktan yapabilmek mümkündür.

BARALAR

Hücrelerin birbirleri ile bağlantılarında kullanılmakta olan baralar yüksek iletkenlik kapasitesine sahip aluminyum veya bakırdan üretilmekte olup ısı büzüşmeli borular ile izole edilmiştir.